×

BİZE NASIL ULAŞACAKSINIZ ?

1 Sitemize girin
2 Ürünlerimizi inceleyin.
3 Sipariş bölümünden Talep gönderin.

Eğer problem yaşıyorsanız bilgi@kaplindunyasi.com adresinden mail gönderin yada çağrı numaramızdan bizimle iletişim kurun.

ÇAĞRI MERKEZİMİZ

Hafta içi 8:30A - 18:00 arası
+90 332 502 07 88

KAPLİN NEDİR ?

Mekanikte aynı eksende çalışan iki mil arasında dönme hareketi aktarmaya yarayan makine elemanlarıdır.Mekanikte aynı eksende çalışan iki mil arasında dönme hareketi aktarmaya yarayan makine elemanlarıdır.Doğru Hareket Kontrolü kavramasını belirleme seçim süreci, uygulama gereksinimlerine en uygun kaplin tasarımını seçerek başlar.Her kavrama,malzeme,tork,burulmasertliği,delik kapasitesi,maksimum dev/dak.,hizalama kapasitesi,maksimumu sıcaklık ve atalet momenti gibi kritik katagorilerde yan yana karşılaştırılmalıdır.    Bu tasarım seçildikten sonra,uygun boyut,özel tasarımın özelliklerine göre belirlenmelidir.Kaplinler,iki parçalı veya üç parçalı,üretilen modele göre çok parçalı da olabilirler.Makinalarda emniyetli haraket iletiminde önemli bir görev olan sistem içerisinde belki en basit,takıldığı makinaya göre de en ucuz eleman gibi görünen kaplinler,üretiminde,seçiminde,montajında dikkatli davranılmadığında üretimin en pahalı elemanı haline gelebilir.Monte edildiği makinanın sık durmasına sebep olur.Tüm makinalı çalışmalarda üretim zincirindeki bir halkanın aksaması tüm sistemi etkileceğinden,kaplinlerin seçimi,montajı ve kontrolleri son derece önemlidir.Burada yapılan hatalar nedeniyle işletmelerde üretim kesintileri olur,kayıplar artar.

Herhangi bir düzgünsüzlüğü karşılamayan kaplinlere RİJİT,karşılayanlara ise ESNEK kaplinler denir.Elastik bir eleman vasıtasıyla esneklik sağlayan kaplinlere de ELASTİK kaplin denir.

Günümüzde,teknolojik rekabet ortamında imalatçılar sadece kendi konularında uzmanlaştıkları oranda kalitelerini arttırmakta ve o konuda derinlemesine araştırmakta yaptıkça yenilenip iş hacimlerini büyütmektedirler.Bundan dolayıdır ki motor imalatçıları sadece motor,pompa imalatçıları sadece pompa,kompresör imalatçıları sadece kompresör imal etmektedir.Uzman bir firmada imal edilmiş olan elektrik motorunu başka bir uzman firmada imal edilmiş olan pompaya bağlamak için KAPLİN ihtiyacı doğmaktadır.Tabii ki kaplin imalatçısının da uzman olması beklenmektedir. Uzman firmada imal edilmiş bir kaplin;1. Güç kaybına veya balansızlık nedeniyle arızaya sebep olmalıdır.2. Sistemde oluşabilecek vibrasyonları,vuruntuları gerisindeki motora iletmemeli,3. Sistemde çalışma esnasında meydana gelen toleranstan  sapma,ısıl genleşme vb. sebepler nedeniyle millerde meydana gelebilecek küçük sapmaları dengelemeli,4. Sistemde meydana gelen sıkışma veya arıza durumunda motoru korumak üzere kırılarak sigorta görevini yapmalı,5. Sistem normal çalıştığı sürece uzun yıllar bozulmadan,kırılmadan ve en az bakım gerektirecek şekilde ölçülendirilmiş ve uygun malzemelerden imal edilmiş olmalıdır.

TOP